Özelleştirme İdaresi Baskanlığı, Menzelet Ve Kılavuzlu Hes’ler İçin Teklif Aldı


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Menzelet Ve Kılavuzlu Hes’ler İçin Teklif Aldı


·    Menzelet Ve Kılavuzlu Hes'lerin Özelleştirilmesi İçin 6 Teklif Geldi...     
 
·    5 Hes’in Erg Altyapı’ya Devrine Onay...

Özelleştirme kapsam ve programında bulunan, Elektrik Üretim AŞ’ye ait, Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri (HES) ile bu santraller tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi amacıyla açılan ihalesinde 6 teklif alındı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, teklif veren firmalar şu şekilde:
  • SANKO RÜZGAR ENERJİSİ SANAYİ VE TİCARET AŞ
  • ENTEK ELEKTRİK ÜRETİMİ AŞ
  • FERNAS İNŞAAT AŞ
  • BAYBURT GRUP İNŞAAT NAKLİYAT MADENCİLİK İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET AŞ
  • DEMARS İNŞAAT TURİZM TİCARET LTD. ŞTİ.
  • LİMAK YATIRIM ENERJİ ÜRETİM İŞLETME HİZMETLERİ VE İNŞAAT AŞ
 
 
Koç, İki HES İhalesine Teklif Verdi…

Koç Holding şirketlerinden Entek Elektrik Üretimi AŞ'nin yenilenen Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik santrallerinin (HES) özelleştirilme ihalesine teklif verdiği bildirildi.

Aygaz AŞ'nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, şirketin ana ortaklığı Koç Holding AŞ ile yüzde 49,62 şer oranında pay sahibi olduğu iştiraki Entek Elektrik Üretimi AŞ nin, 2016'da ihalesi yapılan ve daha sonra iptal edilerek yeniden ilana çıkılan Menzelet ve Kılavuzlu HES'lerinin özelleştirilme ihalesine teklif verdiği belirtildi. İhalenin, 49 yıl süre ile "işletme hakkının verilmesi" yöntemiyle gerçekleştirileceği kaydedilen açıklamada, "İhalenin kazanılması halinde konuyla ilgili gelişmeler özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin düzenlemeler çerçevesinde yatırımcılarımızla paylaşılacaktır." ifadelerine yer verildi. Son olarak geçen yıl ihale edilen ancak devri tamamlanamayan Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Kahramanmaraş'taki Menzelet ve Kılavuzlu HES'lerinin özelleştirilmesi ihalesinin yenilenmesi kararlaştırılmış ve son teklif verme tarihi 11 Eylül 2017 olarak belirlenmişti. Geçen yıl Kasım'da gerçekleştirilen ihalede, en yüksek teklifi 1 milyar 250 milyon lirayla Akfen Enerji'nin ortaklığı Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim AŞ vermişti. Menzelet 124, Kılavuzlu ise 54 megavat olmak üzere toplam 178 megavat kurulu güce sahip bulunuyor.
 

5 Hes’in Erg Altyapı’ya Devrine Onay…

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Anamur, Bozyazı, Mut-Derinçay, Silifke ve Zeyne hidroelektrik santrallerinin (HES) bir bütün halinde Erg Altyapı İnşaat’a satışını onayladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Elektrik Üretim A.Ş.ye ait Anamur, Bozyazı, Mut-Derinçay, Silifke ve Zeyne Hidroelektrik Santrallerinin bir bütün halinde özelleştirilmesine dair kararı Resmi Gazete’de yayımladı. Beş santralin işletme hakkının 9 milyon TL’ye Erg Altyapı İnşaat’a devri onaylandı.
Açıklamaya göre, 31/03/2017 tarihinde yapılan ihale sonucunda 9.040.000 (Dokuzmilyonkırkbin) Türk Lirası bedelle en yüksek teklifi veren Erg Altyapı İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti.ye İhale Şartnamesi çerçevesinde işletme hakkı verildi.

Erg Altyapı İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti.nin sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi veya diğer yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde teminatının İdare lehine irat kaydedilerek, 9.020.000 (Dokuzmilyonyirmibin) Türk Lirası bedelle ikinci teklifi veren AKY Mutfak Eşyalan İmalatı Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.ye İhale Şartnamesi çerçevesinde işletme hakkı verilecek. AKY Mutfak Eşyaları İmalatı Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.nin sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi veya diğer yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde ise 8.700.000 (Sekizmilyonyediyüzbin) Türk Lirası bedelle üçüncü teklifi veren RE-HA İnşaat Madencilik Nakliye Sanayi ve Ticaret A.Ş.ye İhale Şartnamesi çerçevesinde işletme hakkı verilecek.
 DETAY HABER
19.09.2017

Etiketler = özelleştirme, hes, eüaş, menzelet, kılavuzlu, Hidroelektrik Santralleri (HES), kazanan firma,