Manyas HES İçin 64 Milyonluk Teklif


MANYAS HES İÇİN 64 MİLYONLUK TEKLİF...

EÜAŞ'a ait Manyas HES ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilme ihalesinde en yüksek teklifi 64 milyon 300 bin lira ile Samsun Makina Sanayi AŞ - Aria Teknoloji Yatırımlar AŞ ortak girişim grubu verdi...

Balıkesir'deki 20,25 megavat kapasiteli Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) Manyas hidroelektrik santraliyle (HES) ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların "işletme hakkının verilmesi" yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesi için 5 firmadan teklif alındı.

Komisyon başkanlığını Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır'ın yaptığı ihalede, önce kapalı zarfla elemesiz tur teklifleri alındı. Elemesiz turda verilen 61 milyon 250 bin liralık en yüksek teklifin ardından, iki elemeli tur gerçekleştirildi.

Birinci elemeli turda en düşük teklif sahibi Tayfurlar Enerji Elektrik Üretim AŞ elendi, bu turda verilen 62 milyon 350 bin liralık en yüksek teklifin ardından ikinci elemeli tura geçildi.
İkinci turda da Dağlıoğlu Yurtiçi ve Uluslararası Nakliye, Kömür Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ihale dışı kaldı.

Bu tur sonrasında açık artırmaya geçildi. Açık artırma başlangıç tutarı 63 milyon 50 bin lira, artırım aralığı ise 50 bin lira olarak belirlendi. Açık artırmanın ilk turunda Babacan Girişim Lojistik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ, beşinci turunda da Akay İnşaat AŞ ihaleden çekildi. Böylece Manyas HES'in özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 64 milyon 300 bin lira ile Samsun Makina Sanayi AŞ - Aria Teknoloji Yatırımlar AŞ ortak girişim grubu verdi.

Balıkesir'in Manyas ilçesinde yer alan ve 2014'te enerji üretimine başlayan Manyas HES, her biri 6,75 megavatlık 3 adet üniteden oluşuyor.
 DETAY HABER
22.11.2017


Etiketler = Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, EÜAŞ, Manyas HES, işletme hakkının verilmesi, Hidroelektrik Santrali, teklif veren firmalar, kazanan firma, teklif miktarı,