Dış Ticaret Sermaye Şirketleri Sayısı 60 Oldu


Dış Ticaret Sermaye Şirketleri Sayısı 60 Oldu

Ekonomi Bakanlığı tarafından 22 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’de “Dış Ticaret Sermaye Şirketleri"ne ilişkin karar açıklandı. Buna göre, bu yıl dış ticaret sermaye şirketi statüsü verilen şirketler belli oldu.
 
Toplam 60 şirkete bu statü tanınırken, şirketler arasında Arçelik, Bosch, Ereğli Demir Çelik, Ford Otomotiv, Oyak-Renault, Petlas, Sanko, Şişecam, Temsa, Tofaş, Tusaş, Tüpraş, Vestel gibi firmalar yer aldı.

Bu kararla daha önce çeşitli tarihlerde yayımlanan dış ticaret sermaye şirketlerine ilişkin kararlar yürürlükten kaldırıldı.

Ekonomi Bakanlığı tarafından ihracatta idari işlem süreçlerinde hızlandırıcı ve lehe uygulamaları içeren “Dış Ticaret Sermaye Şirketi (DTSŞ)” statüsü veriliyor.
Bu statü, ödenmiş sermayeleri en az 2 milyon TL olan ve bir önceki takvim yılında gümrük beyannamesi bazında, FOB tutarı en az 100 milyon ABD doları veya eş değerdeki fiili ihracatı (transit ve bedelsiz ihracat hariç) gerçekleştiren anonim şirketlere sağlanmakta.

22 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’de açıklanan listede 60 şirketin DTSŞ statüleri 2018 yılı için yenilendiği belirtildi. 

MADDE 1 – 95/7623 sayılı İhracat Rejimi Kararı’nın 3’üncü maddesinin (k) bendi uyarınca yürürlüğe konulan “İhracat 2004/12” sayılı Tebliğ kapsamında 2018 yılında “Dış Ticaret Sermaye Şirketi” statüsü verilen şirketler, alfabetik sıraya göre aşağıda belirtilmiştir.

 
Haberin devamı ve ihale hakkında detaylı bilgi;
DETAY HABER

22.06.2018


Etiketler = Dış, Ticaret, Sermaye, Şirketleri,